- Owce nie są takie głupie!
Owca radzi sobie z testami psychologicznymi, które sprawiają problemy małpom – informuje „New Scientist”.
W badaniach nad tym zagadnieniem okazało się, że owce z łatwością uczyły się na przykład, że gdy wchodzą do zagrody, pokarmu należy szukać w niebieskim, a nie w żółtym wiadrze, a gdy naukowcy zaczęli napełniać jedzeniem żółte wiadro, owce od razu się zorientowały. Później bez trudu odkryły, że na pokarm może wskazywać także leżący przy wiadrze kolorowy znacznik, a nie kolor samego wiadra.
Później zmieniony został zestaw kolorów – zamiast niebieskiego i żółtego – fioletowy i zielony. Następnie na pokarm wskazywał kształt, a nie kolor naczynia. Ludzie bez trudu dają sobie radę z takimi problemami dzięki rozwiniętej korze przedczołowej – o dziwo, owce też nie mają większych kłopotów.
- W Australii żyje 6 – krotnie więcej owiec niż ludzi.
W tym kraju hodowanych jest około 120 milionów owiec, natomiast kraj zamieszkuje blisko 23 miliony osób. Podobnie sytuacja przedstawia się w Nowej Zelandii, gdzie na jednego mieszkańca przypada prawie 7 owiec. Liczby te są imponujące.
- Naukowcy wyhodowali zielone owce.
Naukowcy z urugwajskiego oddziału Instytutu Pasteura w Montevideo odkryli, że po wszczepieniu fluorescencyjnego białka meduzy, w odpowiednim świetle skóra owiec zmienia kolor. Nauka rozwija się poszukując tak kontrowersyjnych rozwiązań by pomóc w leczeniu ludzi.
- Owce rodzą młode jedynie wiosną.
Dzieje się tak, dlatego, że są wrażliwe na skracanie się dnia świetlnego. Są aktywne płciowo w okresie jesiennym, a po pięciu miesiącach rodzą się jagnięta. Zmiany pór roku mają ogromny wpływ na proces laktacji, który zwykle jest możliwy jedynie w okresie letnim, najpóźniej do końca września. Owce są określane, jako „zwierzęta dnia krótkiego” właśnie ze względu na fakt aktywności płciowej w tym czasie. Hormon melatonina, produkowany w nocy, odgrywa kluczową rolę w ich procesie rozrodczym. Zatem, gdy jesienią wzrasta jej poziom, zwierzęta zaczynają się interesować osobnikami płci przeciwnej. Ten sam hormon w tym okresie powoduje obniżenie syntezy mleka.
- Najstarsza owca na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa żyła ponad 23 lata.
Średnia długość życia u tego gatunku wynosi 11 – 12 lat. Swój żywot zakończyła w czasie wielkich upałów w południowo – wschodniej Australii. Owieczka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa w 2007 roku, mając 21 lat.
- Naturalnie występujące we krwi owiec przeciwciała znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń opornymi na antybiotyki bakteriami. Mogą znaleźć zastosowanie w zwalczaniu ciężkich chorób powodujących śmierć tysięcy osób.
- Owce to niezastąpione naturalne kosiarki.
Hamują przyrost wysokich traw i pomagają w utrzymaniu pięknych krajobrazowo miejsc w dobrym i atrakcyjnym turystycznie stanie. Wypasanie owiec to nie tylko atrakcja dla odwiedzających, ale przede wszystkim najtańsza i najbardziej efektywna metoda zahamowania niekorzystnych zmian przyrodniczych.
- Wypas owiec na wałach przeciwpowodziowych może dobrze wpływać na stan techniczny tych obiektów. Zwierzęta nie tylko pomagają dbać o roślinność, ale powodują także poprawę zwięzłości gleby przez udeptywanie podłoża. Wyjadają także niekorzystne – z punktu widzenia struktury gleby – gatunki roślin oraz odstraszają i przepędzają zwierzęta drążące nory i jamy. http:///2016/04/9-ciekawostek-o-owcach.html